DAOM vil i 2023 primært arbejde for vores medlemmer:

1. Hjælp til et bedre samarbejde med bureauer

Alle vores medlemmer anvender bureauer i mere eller mindre grad, og et godt samarbejde er vigtigt for medlemmernes effekt af markedsføringen. Vi vil arbejde for at dette samarbejde får højere effekt, ved at udvikle mere gennemskuelige og åbne samarbejds-aftaler, budgetter og rolle-afklaring. Dette dækker primært medlemmernes arbejde med medie-indkøb, medie-produktion og digital produktion.

  • DAOM vil udvikle værktøjer og guides til vores medlemmer, i samarbejde med bureauer og medier, for at højne effekten af markedsføringen.
  • DAOM vil tilbyde sparring til vores medlemmer, for at hjælpe med en afklaring om den nødvendige indsigt og kontrol
  • DAOM vil samarbejde med Kreakom og Dansk Markedsføring om afholdelse af events, og udvikling af guides og hjælpeværktøjer til bedre samarbejde
  • DAOM vil indhente internationale “best-practice” viden og værktøjer far især vores stærke søster-organisationer i Norge, Sverige og Finland.

2. Ansvarlige sociale medier

  • Internationalt, nordisk og i Danmark, bla via GARM – Læs mere her

3. Enklere og mere gennemskuelige regler for markedsføring